سلامت و بهداشت گربه

راه های درمان خانگی عفونت چشم گربه همراه با توصیه های دامپزشکی

بیماری عفونت چشم گربه

عفونت چشم گربه از رایج ترین بیماری ها در زندگی این حیوانات است که با اقداماتی ویژه می توانید سبب پیشگیری و یا درمان آن شوید.

سلامت چشم گربه بر سلامت عمومی بدن و کیفیت زندگی این حیوانات تاثیر ویژه ای دارد. برای شناخت عفونت چشم گربه باید ابتدا اطلاعاتی مختصر در مورد ساختار چشم داشته باشید تا بهتر بتوانید این بیماری را بشناسید. توجه داشته باشید که همیشه اولین و بهترین راه برای مقابله با انواع بیماری، پیشگیری است. در صورتی که پیشگیری های لازم و ضروری را انجام دهید، چشمان گربه شما با مشکلی مواجه نخواهند شد.

سپس در ادامه متن دلایل و علائمی که باید با آن ها آشنا باشید را مورد بررسی کامل قرار می دهیم. پس از آن، راهکارهایی برای درمان عفونت چشم به شما پیشنهاد می دهیم که اگر حیوان شما به انواع این بیماری مبتلا شد، بتوانید در منزل به درمان بپردازید. در صورتی که بیماری عود کرده باشد، راهکارهای درمانی که دامپزشکان ارائه می دهند را مورد بحث قرار می دهیم.

بیماری چشم گربه

چشمان گربه از حساس ترین نقاط بدن این حیوانات است.

 

توضیحاتی در خصوص ساختار چشم گربه

چشم گربه شامل قرنیه، اطاقک قدامی، عدسی، جسم زجاجیه، عنبیه و همچنین ساختارهایی است که در پشت کره چشم قرار گرفته است. این ساختارها شامل عصب بینایی هستند. چشم گربه دارای مردمک عمودی است که از بارزترین ویژگی های حیوانات شب فعال و شکارچی است. مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که این نوع مردمک بهترین نوع برای شکار است و سبب می شود حیوان فاصله با شکار و زمان پریدن برای شکار کردن را به خوبی تشخیص دهد.

پس از تولد بچه گربه ها، آن ها به طور غریزی به مدت 2 هفته چشم های خود را بسته نگه می دارند. این امر ممکن است سبب بروز مقداری عفونت و بروز بیماری چشم گربه شود. اما باز کردن زود هنگام چشم، عوارض شدیدتری برای بچه گربه در پی دارد.

بیماری عفونت چشم گربه

بچه گربه تازه متولد شده، تا 2 هفته پس از تولد چشمان خود را بسته نگه می دارد.

 

در ابتدای تولد، به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن حیوان، خطر ابتلا به انواع عفونت، بیش از دیگر مواقع است. به همین دلیل رعایت کامل نکات بهداشتی در ابتدای زندگی، نقش بسیار مهمی در سلامت دارد. توجه داشته باشید که بچه گربه هایی که همراه با مادر خود زندگی می کنند، کمتر در معرض عفونت هستند. چرا که مادر این حیوانات، در طول روز چندین بار با عمل لیس زدن، چشم های بچه خود را تمیز می کند. زبان گربه ها حاوی آنتی باکتری هایی است که در پیشگیری از عفونت نقش به سزایی دارد.

دلایل و علائم عفونت چشم گربه

دلایل زیادی برای بروز عفونت چشم در گربه ها وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان عدم رعایت بهداشت را نام برد. کثیف بودن محیط زندگی حیوان، پاک نکردن ترشحات چشم و وجود گرد و غبار، از مهم ترین دلایل می باشند. در ادامه، مهم ترین علائمی که در صورت مشاهده باید به آن توجه کنید و درصورت نیاز به درمان عفونت بپردازید را بیان می کنیم.

عفونت چشم گربه

پاک کردن ترشحات چشم گربه، از مهم ترین راه های پیشگیری از عفونت چشم است.

 

مهم ترین علائم عفونت چشم گربه به شرح زیر است :

 • تورم پلک ها
 • وجود ترشحات از چشم گربه
 • بسته نگه داشتن دائم چشم ها
 • چشمک زدن های مداوم
 • التهاب سفیدی چشم
 • کدر شدن چشم ها

گربه های سالم چشمانی براق و شفاف دارند که زبان زد خاص و عام است. در صورتی که وجود هر گونه تار شدن، کدر شدن، لکه های خونی، التهاب، تورم یا علائم دیگری که ظاهری طبیعی چشمان را مختل می کند، مشاهده کردید، باید احتمال عفونت چشم را در نظر داشته باشید.

اگر حیوان شما مدام چشمانش را بسته نگه می دارد یا به صورت مداوم چشمک می زند، احتمالا از درد چشم رنج می برد و فشار سنگینی که بر چشمانش وجود دارد را با این رفتارها، کاهش می دهد. در این صورت بهتر است او را نزد دامپزشک ببرید. توجه داشته باشید که همیشه اولین و بهترین راه برای تشخیص بیماری، دامپزشک است.

در صورتی که به دامپزشک دسترسی نداشتید و علائم مذکور را مشاهده کردید، ما به شما راهکارهایی پیشنهاد می دهیم تا با استفاده از آن ها به سلامت حیوان خود بیافزایید. در نظر داشته باشید که به محض ایجاد شرایط، حیوان را نزد دامپزشک ببرید.

عفونت چشم گربه

وجود ترشحات و تورم در چشم گربه، بیان گر عفونت است.

 

بهترین روش های درمان خانگی

یکی از بهترین و مهم ترین راه های درمان عفونت چشم، تمیز کردن ترشحات اطراف آن است. برای این کار کافی است مقداری آب جوشیده را کنار بگذارید تا خنک شود. سپس یک تکه دستمال پنبه ای تمیز را با آب خنک شده، مرطوب کنید و به آرامی اطراف چشم حیوان را از ترشحات پاک کنید.

برای تمیز کردن ترشحات چشم بچه گربه، دقت بیش تری به خرج دهید. توجه داشته باشید که عفونت چشم گربه به خصوص در بچه ها ممکن است سبب ایجاد کوری شود. به صورت روزانه، ترشحات چشم حیوان را تمیز کرده و سپس با یک تکه حوله تمیز و نرم، اطراف چشم را خشک کنید.

یکی دیگر از مواردی که در درمان و پیشگیری از عفونت چشم تاثیر گذار است، دور کردن حیوان از مواد تحریک کننده و حساسیت زا می باشد. بسیاری از مواد شوینده، موادی که حاوی الکل هستند، عطر و ادکلن ها و گرد و غبار می توانند برای حیوان شما حساسیت زا باشند. بهتر است گربه خود را از موارد گفته شده دور نگه دارید تا احتمال بروز حساسیت و عفونت را به حداقل برسانید.

عفونت چشم گربه

چشمان گربه سالم، براق و شفاف است.

 

راهکارهای درمانی دامپزشک برای عفونت چشـم گربه

اگر گربه شما دچار ناراحتی شدیدی بود، حتما به دامپزشک مراجعه کنید. التهابات شدید چشم، بسته نگه داشتن چشم ها، تورم و بزرگ شدن رگ های خونی چشم و ترشحات زرد و سبز رنگ، بیان گر عفونت شدید است. راهکارهای درمانی که توسط دامپزشک ارائه می شود، بستگی به میزان و نوع عفونت دارد. این راهکارها، می تواند شامل داروهای موضعی، خوراکی و یا جراحی (در موارد حاد) باشد.

به طور معمول داروهایی که توسط دامپشزک تجویز می شود، در گروه اریترومایسین، قطره سیپروفلوکساسین و قطره های ضد درد مانند دیکلوفناک هستند. توجه داشته باشید که بدون تجویز پزشک به هیچ وجه از داروها استفاده نکنید، چرا که احتمال ایجاد تاثیرات منفی وجود دارد.

در صورتی که چشمان گربه شما دچار خراش شده باشد، بهتر است قبل از این که عفونت کند، برای درمان آن اقدام کنید. در نظر داشته باشید که هر نوع التهاب و قرمزی بیان گر عفونت نیست، به همین دلیل حتما باید دامپزشک تشخیص لازم را بدهد. تنها کار شما این است که با مشاهده هر گونه علائم غیر عادی، حیوان را به کلینیک ببرید.

عفونت چشم گربه

دامپزشک، مطمئن ترین فرد برای تشخیص بیماری چشم گربه است.

لینک کوتاه : https://panahgah.com/?p=31592

4 thoughts on “راه های درمان خانگی عفونت چشم گربه همراه با توصیه های دامپزشکی

 1. فاطمه گفت:

  سلام یه گربه تو خونمون زایمان کرده یکی از
  بچه هاش خیلی ریز مونده ویه چشمش ورم کرده وبیرون زده
  چکارش کنیم

 2. سلام .من یکی از بچه گربه هام که تازه دوسه هفته دارن عفونت کرده ویه مایه سفید رنگ چشم گربه رو فرامیگیره وچشم رو میبنده .دست رسی به دامپزشک هم ندارم چیکار کنم

  1. اروین گفت:

   سلام برای چشمهای گربتون چکار کردید

  2. مسعود گفت:

   ببخشید دوست عزیز برای درمان چشم گربه تون چیکار کردید .همین مشکل رو یه بچه گربه در اطراف ما داره و دسترسی به دامپزشک هم نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *