آموزش و نگهداری سگ

5 نکته بسیار مهم و کلیدی در آموزش دستشویی به سگ های خانگی

آموزش دستشویی سگ
لطفا امتیاز دهید

آموزش دستشویی سگ از مهم ترین مواردی است که برای نگهداری این حیوانات مورد توجه قرار می گیرد. این فرآیند به زمان و صبوری نیاز دارد.

آموزش دادن سگ برای دستشویی در محلی مشخص، از جمله اقداماتی است که باید در سنین پایین صورت گیرد. در غیر این صورت ممکن است تا پایان زندگی، سگ شما در این خصوص، به درستی رفتار نکند. در ادامه متن 5 نکته ضروری برای این امر، به خوبی شرح داده شده است.

  1. انتخاب محل مناسب برای دستشویی
  2. بهترین سن برای آموزش دستشویی سگ
  3. استفاده از تشویقی و اثر تقویت مثبت
  4. بهره گیری از پارک توالت سگ
  5. استفاده از پدهای جاذب

1. انتخاب محل مناسب برای دستشویی

یکی از مهم ترین اقداماتی که در نگهداری از سگ های خانگی اهمیت بسیاری دارد، آموزش صحیح آن ها برای دستشویی کردن در جای مشخص است. در صورتی که در این امر کوتاهی کنید، زندگی شما مختل خواهد شد. اولین قدم برای تربیت دستشویی سگ، انتخاب محل مناسب است. قبل از هر چیزی باید تعیین کنید که آیا می خواهید سگ شما داخل قسمت مشخصی از منزل مثل حمام، اتاق خواب و … دستشویی کند و یا این که قصد دارید او را به حیاط بفرستید.

اکثر افرادی که در آپارتمان سکونت دارند، باید قسمتی از منزل خود را برای این امر در نظر داشته باشند. در این فرآیند باید کمی سخت گیر بوده و نه گفتن به سگ خود را در نظر داشته باشید. این آموزش در سنین پایین شروع می شود. لازم نیست سگ خود را مورد اذیت و آزار قرار دهید تا آموزش ببیند. تنها کافی است او را با کلمه نه آشنا کنید به خصوص در زمانی که در حال دستشویی کردن است.

تربیت سگ

وقتی سگ شما در محل نامناسبی دستشویی می کند به او نه بگویید.

2. بهترین سن برای آموزش دستشویی به سگ

برای آموزش به سگ خود بهتر است از سنین پایین شروع کنید. بهترین سن برای شروع تربیت، پس از 12 ماهگی است. زیرا قبل از آن توله سگ شما کنترل کافی بر روده و مثانه خود نداشته و نمی تواند وارد فرآیند آموزش شود. البته در نظر داشته باشید که سگ شما هر سنی که داشته باشد، با صبر و حوصله می توانید به او آموزش دهید اما روند یادگیری با افزایش سن، مدت زمان بیش تری نیاز دارد.

به طور مثال، سگ بالغ و بزرگسالی که چندین روند تربیتی را توسط صاحبان متفاوت طی کرده است و در مکان های مختلفی دستشویی کرده، نسبت به توله سگ آموزش پذیری کمتری در این زمینه خواهد داشت. اگر شما به تازگی توله سگی را به سرپرستی گرفته اید و متوجه شده اید که در مکان های مختلف دستشویی می کند یا از مدفوع خود می خورد، اصلا نگران نباشید. این موارد با آموزش صحیح به طور کامل از بین می رود.

آموزش دستشویی سگ

بهترین موقع آموزش دستشویی برای سگ، دوران تولگی است.

3. استفاده از تشویقی و اثر تقویت مثبت در آموزش دستشویی سگ

امروزه با تحقیقات گسترده ای که در این زمینه صورت گرفته است، محققان دریافته اند که بهترین روش تربیت دستشویی سگ، تقویت مثبت است. در گذشته روش های خشونت آمیز برای این امر صورت می گرفت. به طور مثل از روش هایی مانند کتک زدن یا فرو بردن سر سگ در ادرار و مدفوع استفاده می کردند که نتیجه معکوس داشت. بهتر است بدانید که سگ ادرار و مدفوع را چیز بدی نمی داند و حتی ممکن است برایش جالب باشد. از آن گذشته، استفاده از خشونت، تنها موجب می شود سگی با رفتار پرخاشگر و یا افسرده داشته باشید.

تربیت دستشویی سگ

خشونت راه مناسبی برای آموزش به سگ نیست.

استفاده از تشویقی نیز یکی از راه های بسیار موثر در آموزش دستشویی سگ ها است. روند آن بدین صورت است که هرگاه سگ شما در محل در نظر گرفته شده دستشویی کرد، به او تشویقی بدهید. نکته مهم در این فرآیند این است که استفاده از تشویقی بلافاصله پس از دستشویی کردن باشد. اگر فاصله زمانی بین دستشویی کردن و دریافت تشویقی زیاد شود، حیوان نمی تواند بین این دو ارتباط برقرار کند.

این عمل که به تقویت مثبت مشهور است، در آموزش دادن به حیوانات اصلی ترین نقش را ایفا می کند. انتخاب یک محصول مناسب که با ذائقه سگ شما بیشترین سازگاری را داشته باشد، تاثیر بهتری خواهد داشت.

آموزش سگ با تشویقی

استفاده از تشویقی اثری مثبت بر آموزش دارد.

4. بهره گیری از پارک توالت سگ

یکی از بهترین و مرسوم ترین روش های آموزش دستشویی سگ، استفاده از پارک مخصوص دستشویی است. سگ ها به طور غریزی دوست دارند که محل زندگی آن ها تمیز باشد. به همین دلیل شما می توانید یک پارک با اندازه متناسب با سایز سگ خود تهیه کنید. اندازه پارک باید به گونه ای باشد، که تنها محلی برای دستشویی کردن را فراهم کند.

اگر پارک حیوان شما زیاد از حد بزرگ باشد، سگ می تواند در گوشه ای از آن دستشویی کند و در گوشه ای دیگر بخوابد و زندگی خود را ادامه دهد. این عمل با فرآیند جدا کردن محل دستشویی مغایرت دارد. به همین دلیل در انتخاب اندازه آن دقت کنید.

آموزش دستشویی سگ

اندازه پارک سگ (توالت سگ) باید متناسب با سایز حیوان باشد.

5. استفاده از پدهای جاذب ادرار و مدفوع

از دیگر راه های مناسب برای افرادی که می خواهند قسمتی در منزل را برای دستشویی سگ خود در نظر بگیرند، استفاده از پدهای جاذب است. اما برای سگ هایی که می خواهید در نهایت آن ها را برای دستشویی به بیرون از منزل هدایت کنید، راهکار مناسبی نیست. چرا که محل دستشویی سگ را بهتر است جا به جا نکنید تا سرعت فرآیند یادگیری کند نشود.

از دیگر مزایای استفاده از پدهای جاذب، این است که به راحتی قابل تعویض هستند. اگر از پد با کیفیت استفاده کنید، قدرت جذب بالایی دارد و از پخش شدن بوی نامطبوع نیز پیشگیری می کند.

پد جاذب دستشویی سگ

استفاده از پد جاذب برای دستشویی سگ

 

لینک کوتاه : https://panahgah.com/?p=31461

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =